Dlaczego występują częste problemy z realizacją umów o zamówienie publiczne

150x110

W ostatnim okresie wielu zamawiających stanęło przed faktem dokonanym polegającym na niezrealizowaniu umowy o zamówienie publiczne.

Jest to – w wielu wypadkach – konsekwencja  „pójścia na łatwiznę” na etapie przygotowania i przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne oraz krótkowzroczności zamawiającego, który jako jedyne kryterium oceny ofert przetargowych podaje cenę realizacji zamówienia. – mówi radca prawny Eliza Krause.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wygrywanie postępowań i zawieranie umów z Wykonawcami, którzy zobowiązują się do realizacji zamówień za kwoty, które albo nie pozwolą zrealizować zamówienia w ogóle, albo będą stanowiły powód nienależytego wykonania umowy.

Najbardziej znanym przykładem opisywanego stanu rzeczy jest budowa polskich autostrad, ale praktycznie każdy zamawiający  spotkał się z takim przypadkiem w ramach udzielanych przez siebie zamówień. Zastrzeganie w umowach wysokich kar umownych, stanowi jedynie pozorne zabezpieczenie dla Zamawiającego, bo w wielu wypadkach Zamawiający nie będzie w stanie osiągnąć najważniejszego celu tj. udzielić w terminie zamówienia.

Kancelaria Radcy Prawnego Eliza Krause specjalizuje się w doradztwie prawnym w obszarze stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, w doradztwie prawnym z zakresu prawa pracy oraz  problematyki dotyczącej nieruchomości, najmu, własności lokali i  gospodarowania nieruchomościami. Więcej informacji na www.kancelariaek.pl